Jasné NE! podnikání samospráv

06. Duben 2017

17506602_10208912590389797_1699309166_n

Soukromníci: Jasné NE! podnikání samospráv

"Pardubické letiště do soukromých rukou, za své se podniká jinak," říká Petr Bajer, předseda Strany soukromníků ČR.

 

Od předsedy Strany soukromníků ČR se nemůže čekat nic jiného, než jasné NE! podnikání města nebo kraje. Samosprávy k tomu jednoduše nemají kvalitní odborníky, což je nejlépe vidět na letišti v Pardubicích. Za tři roky poklesl počet přepravených cestujích ze 184 na loňských odhadem 30 tisíc pasažérů, nikdo zatím neviděl žádný byznysplán, jen se tady investuje dalších 250 milionů korun do nového a zřejmě zbytečného terminálu. To je podnikání? Za veřejné peníze se samozřejmě podniká zcela jinak, než za vlastní.

Už samotné nastavení akcionářských podílů ve společnosti EBA je mimořádně špatné, protože majoritu, dvoutřetinový podíl, má město Pardubice, zbytek pak Pardubický kraj. Přitom letiště je minimálně krajského významu, kraj by mohl spolupracovat s dalšími sousedními regiony, což město nedělá. Pardubický kraj je jako třetinový vlastník zahnán do kouta, prakticky o ničem nemůže rozhodovat, musí se podřizovat rozhodnutí vedení radnice.

Jednoznačně by civilní letiště mělo být v soukromých rukou. Město a kraj jej pak mohou podporovat, samosprávy by si tím pádem mohly ponechat možnost ovlivňování účastí v řídících a kontrolních orgánech provozovatele letiště. Jinak bude dále pardubické letiště jen "černou dírou" na veřejné finance, které budou jinde chybět.

A nic tomu nenapomohou podivné plány s nízkonákladovou linkou společnosti Ryanair do Londýna. Nechce se mi věřit, že plánovaný počet ročně přepravených padesáti tisíc pasažérů je reálný, nemluvě o tom, že beztak bude linka stát společnost EBA miliony a přínos regionu bude minimální, protože ti lidé tady prostě nezůstanou. Obyvatelé Pardubického kraje jen budou prostřednictvím veřejných peněz dotovat pohodlné cestování letadlem i dalším lidem mimo region.

 

autor: Petr Bajer, předseda Strany soukromníků ČR, místostarosta Holic